INDEX у партнерстві з Українським ПЕН започатковує Стипендійну програму імені Вікторії Амеліної для письменниць і письменників з України та з-за кордону. Програма відбуватиметься в рідному місті Вікторії Амеліної Львові – аби вшанувати пам'ять і продовжити її місію.
Вікторія Амеліна була українською письменницею та засновницею Нью-Йоркського літературного фестивалю в селищі Нью-Йорк на сході України. Після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, Вікторія Амеліна стала розслідувачкою воєнних злочинів і почала документувати наслідки російського вторгнення у складі команди Truth Hounds. Під час адвокаційних поїздок світом надихала аудиторії від Колумбії до Албанії, Німеччини, Франції, Латвії, Норвегії, Польщі та Великої Британії своєю боротьбою за справедливість.
Робота Вікторії Амеліної з документування воєнних злочинів була використана в її потужній міжнародній адвокаційній діяльності й під час створення документальної книги “Looking at Women Looking at War: A War and Justice Diary” (вийде у лютому 2025 року у Macmillan і HarperCollins; робота була підтримана грантом Documenting Ukraine Інституту гуманітарних наук у Відні (IWM)) та збірки поезій “Свідчення” (2024). Обидві книги видані посмертно.
27 червня 2023 року Вікторію Амеліну було поранено під час російського ракетного удару по Краматорську. Вона померла від травм 1 липня 2023 року.
Про Стипендійну програму імені Вікторії Амеліної
У 2025 році INDEX запросить до Львова двох письменників, які працюють в напрямку документального письма, на тримісячний термін.
У квітні-червні INDEX прийматиме українських письменницю чи письменника. У липні-вересні програма залучить письменницю чи письменника з-за кордону. Відображаючи важливість міжнародної взаємодії для Вікторії Амеліної, INDEX проведе спільний захід для стипендіатів з України та з-за кордону у Львові наприкінці вересня 2025 року.
Що ми пропонуємо учасницям і учасникам Стипендійної програми імені Вікторії Амеліної?
— Проживання у квартирі в центрі Львова (організовано у партнерстві з родиною Вікторії Амеліної)
— Офісний простір (кімната стипендіатів в INDEX)
— Стипендія 1200 доларів США на місяць впродовж трьох місяців
— Покриття витрат на подорожі Україною для культурної діяльності та навчальних поїздок у рамках Стипендійної програми
— Організацію щонайменше двох публічних заходів (читання, дискусії, виступи, організовані INDEX у партнерстві з Українським ПЕН та іншими інституціями)
— Медійну підтримку (інтерв'ю, подкасти з медіапартнерами INDEX і Українського ПЕН)
— Участь у насиченій програмі культурних та академічних подій у Львові та інших містах України
— Навчальні поїздки до місцевих культурних інституцій та зустрічі з провідними дієвцями культури
— Волонтерську поїздку на деокуповані або близькі до фронту території у партнерстві з Українським ПЕН (за згодою стипендіатів)
— Спільний захід у Львові наприкінці вересня 2025 року за участі двох стипендіатів
Зважаючи на безпекові ризики, пов’язані з російським вторгненням, закордонні письменниці та письменники, які вирішили приїхати в Україну, беруть на себе відповідальність за особисту безпеку. Ми заохочуватимемо стипендіатів придбати туристичне страхування. INDEX не несе відповідальності за будь-які надзвичайні ситуації, які можуть відбутися під час їхнього перебування в Україні.
Хто може подати заявку?
Письменниці та письменники, які зацікавлені у темі прав людини та прагнуть досліджувати причини й наслідки війни Росії проти України. Письменники повинні мати хоча б одну опубліковану книгу на момент подання заявки.
Журі
Журі Стипендії імені Вікторії Амеліної складатиметься із семи учасниць та учасників. Четверо з них візьмуть участь у роботі як української, так і міжнародної комісій з відбору. Українська та міжнародна комісії включатимуть ще трьох членів, затверджених INDEX, Українським ПЕН та партнерськими установами.
Загальний склад
— Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН
— Ярина Груша, публіцистка, перекладачка
— Саша Довжик, програмна директорка INDEX
— Олександр Амелін
Український склад
— Олександра Матвійчук, голова Центру громадянських свобод
— Ольга Русіна, письменниця, журналістка, перекладачка
— Софія Челяк, програмна директорка Lviv BookForum
Міжнародний склад
— Аскольд Мельничук, засновник “Arrowsmith Press”
— Крістіан Рокка, головний редактор Linkiesta
— Шарлотта Гіґґінс, головна культурна оглядачка The Guardian
Як подати заявку?
Аби подати заявку, кандидат(к)ам необхідно надати коротке резюме; одну сторінку з описом проєкту, над яким вони працюватимуть під час стипендії; один опублікований текст (розділ книги, есе, добірку поезій). Рішення журі ґрунтуватиметься на основі літературної цінності та міжкультурної чутливості роботи кандидатів.
Форма заявки для українських письменників: https://forms.gle/sSJNbNpDBhzbfxVd9
Форма заявки для закордонних письменників: https://forms.gle/A3uGuDjTGzuAWQwj9
Кінцевий термін подачі заявок: 1 січня 2025 року о 18:00 за київським часом.
Оголошення результатів відбору: 11-13 лютого 2025 року.
У разі виникнення додаткових питань, будь ласка, сконтактуйте з нами за адресою: info@index-ukraine.org.