15 лютого в офісі INDEX у Львові відкрили виставку робіт Романа Чорномаза — “Оптика боротьби”.
Відвідати виставку можна щосереди й пʼятниці з 16:00 до 18:00 до 28 березня включно. Адреса: місто Львів, вулиця Івана Франка, 33 (3 поверх, центральні двері). Зареєструватися для відвідування: https://forms.gle/r4EcjDeYZY2Se1948
Усього виставка нараховує 36 фоторобіт Романа Чорномаза — фотографа, активіста, майданівця, добровольця з позивним “Корсар”, снайпера. Він багато років працював у Києві журналістом і фотокореспондентом. Романові світлини подій 20 лютого 2014 року на Інститутській долучили до доказової бази злочинів тодішньої української влади проти власного народу. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну долучився до війська, ставши одним із найрезультативніших снайперів. Загинув у ніч із 12 на 13 червня 2023 року на Донеччині.
Історію Романа, людини з фотоапаратом і гвинтівкою, можна прочитати за посиланням.
Виставка зорганізована INDEX у співпраці з Українським ПЕН. Ініціаторкою й кураторкою є письменниця, перекладачка, культурна діячка Катерина Міхаліцина.
“Не дивно, отже, що об’єктив як засіб спостереження за світом став невід’ємною частиною Романового буття. Довгі роки це був об’єктив фотокамери. А врешті — об’єктив снайперської гвинтівки. Бо таким був його усвідомлений вибір. І тут простежується страшна в своїй символічності логіка чину: я там, де маю бути, роблю те, що вмію найкраще — дивлюся в приціл. І завдяки цьому Романовому вдивлянню ми теж маємо змогу бачити. Кадри, що відображають тяглість нашого опору і боротьби”, — зауважила у кураторському тексті виставки Катерина Міхаліцина.
Відкриття виставки 15 лютого набуло форми ціннісно-емоційного взаємообміну спогадами й рефлексіями. Думками ділилися Софія Чорномаз (сестра Романа), Катерина Міхаліцина (культурна діячка, кураторка виставки), Саша Довжик (керівниця INDEX), Отар Довженко (журналіст, креативний директор Lviv Media Forum), Олена Чебелюк (історикиня, наукова співробітниця Музею Гідності у Львові).
“Ця виставка — думки Романа, його правда, біль і сила. Він завжди відрізнявся тим, що бачив більше, ніж інші. І вмів помічати у деталях важливі речі. Цими фотографіями Роман розказав нам історію боротьби. Боротьби за свободу, без якої не бачив життя. Дуже непафосний чувак, як сам себе називав. Але він цей вибір — боротися — зробив, бо по-іншому не міг”, — підкреслила Софія Чорномаз.